Vraky, které skončily na dně – 2.část

Slavný Titanic

14. dubna 1912 naráží ledovce a klesá na dno Atlantiku slavný zaoceánský parník Titanic. Jen pár dnů po potopení lodi už se objevují první snahy o její nalezení a vyzvednutí ze dna. Jenže se rychle ukazuje, že jde v té době o technicky neproveditelnou akci. Až v roce 1980 se spouští další vlna pátrání po Titanicu a v roce 1985 je loď konečně nalezena.

Výsledek obrázku pro titanic5. Kolumbova loď

600 let trvá záhada lodi Santa Maria, která pro Evropu objevovala americký kontinent. V roce 1492 totiž na její palubě janovský mořeplacev Kryštof Kolumbus doplul ke břehům ostrova Haiti. Po bouřlivých vánočních oslavách se u kormidla střídali pouze plavcíci. Možná i díky jejich nezkušenosti nakonec Santa Maria 25. prosince v noci najíždí na mělčinu a začne nabírat vodu. Po pár hodinách už je jasné, že je s lodí definitivní konec.

Vrak z franklinovy výpravy

V polovině 19.století se evropské země přetahují o dobývání posledních neobjevených míst. Artktida patří mezi ně, a proto se Velká Británie rozhoduje vslat dvě plavidla, aby prozkoumávala dosud neobjevené trasy na seger od Kanady. 140 mužů pod vedením anglického lorda Johna Franklina se ale nikdy nevrátilo. Místo toho je nalezen pouze člun s několika mrtvými, pár zpráv o spatření obou lodí a svědectí o kanibalismu některých mužů z výpravy.